Warning: filemtime(): stat failed for //wp-content/themes/teatr-brama/dist/js/wow.js in /wp-content/themes/teatr-brama/functions/wordpress/custom-scripts.php on line 9

Warning: filemtime(): stat failed for //wp-content/themes/teatr-brama/dist/js/appear.js in /wp-content/themes/teatr-brama/functions/wordpress/custom-scripts.php on line 13

Warning: filemtime(): stat failed for //wp-content/themes/teatr-brama/dist/js/jquery.countTo.js in /wp-content/themes/teatr-brama/functions/wordpress/custom-scripts.php on line 14

Warning: filemtime(): stat failed for //wp-content/themes/teatr-brama/dist/js/jquery.nice-select.min.js in /wp-content/themes/teatr-brama/functions/wordpress/custom-scripts.php on line 16
Ładowanie...

ID:Pomerania

O projekcie

Stowarzyszenie Teatr Brama jest partnerem oraz pomysłodawcą projektu ?ID:Pomerania?, realizowanego w ramach programu Interreg VIA w latach 2025-2027.

Partnerami projektu są Gmina Goleniów, Dom Kultury i Inicjatyw STRAZE oraz Uniwersyteckie i Hanzeatyckie Miasto Greifswald.

Cel projektu

Projekt ma na celu zmobilizowanie współpracy w zakresie sztuki i kultury na polsko-niemieckiej Pomeranii. Dąży do wzmocnienia poczucia tożsamości oraz świadomości wspólnej kultury i tradycji. Zakłada także wzajemne wsparcie partnerów w działalności społecznej i kulturalnej w regionie Pomorza Zachodniego oraz przygranicznych regionów Pomorza Przedniego i Brandenburgii.

Kontekst historyczny

Historia i kultura Pomeranii to skomplikowana sieć, na którą wpływały zmieniające się granice. Partnerzy projektu zauważyli brak poczucia wspólnotowości i unikalnej tożsamości mieszkańców oraz ich odcięcie od tradycji i historii.

Po stronie polskiej mieszkańcy zostali przesiedleni na obce ziemie. Po stronie niemieckiej kultura została naznaczona doświadczeniami II wojny światowej. Artyści rzadko sięgają do tradycji, która bywa przechwytywana przez radykalne środowiska i nabiera negatywnych znaczeń. Od 1945 roku społeczeństwa po obu stronach granicy budują swoją tożsamość i symbolikę niemal od nowa.

Nowe spojrzenie na Pomeranię

Artyści i animatorzy kultury dostrzegają duży potencjał w promocji regionu jako miejsca bogatego w oddolne działania kulturalne i społeczne prowadzone w duchu demokracji.

W ramach projektu powstanie platforma w mediach społecznościowych, która będzie promować najważniejsze inicjatywy kulturalne i artystyczne oraz przybliżać historię regionu. Pomerania ma szansę stać się przestrzenią innowacyjnych, międzykulturowych działań, które wpłyną na codzienność lokalnej społeczności.

Struktura projektu

Projekt składa się z czterech głównych elementów:

ID:Pomerania Proces ? trzy cykle lokalnych procesów kulturotwórczych

ID:Pomerania Event ? osiemnaście wydarzeń kuratorskich w formie otwartych spotkań dla publiczności

ID:Pomerania Festival ? trzy otwarte festiwale

ID:Pomerania Lab ? dwanaście spotkań i paneli dyskusyjnych na temat kultury i tradycji regionu

    Pomerania, dzięki swojej historii związanej z różnymi narodowościami zamieszkującymi te ziemie oraz rozwiniętej infrastrukturze, pozostaje miejscem spotkań i krzyżowania się różnych kultur.