Polsko-niemieckie widowisko teatralne „Stacja Świadek”
„Stacja Świadek”, to projekt polsko-niemiecki, angażujący społeczność lokalną, mieszkającą na pograniczu Polski i Niemiec. Projekt miał na celu stworzenie muzyczno-teatralnego widowiska, którego ceną jest zaaranżowana cała Rampa Kultura – odremontowana rampa kolejowa, która od 2021 r. stała się nowym miejscem kulturotwórczym na mapie Goleniowa. Projekt zaangażował w realizację młodzież z Polski (10 osób) i młodzież z Niemiec (15 osób).
Inspiracją do powstania widowiska „Stacja Świadek”, był spektakl „Stacja Wspomnień”, który Teatr Brama zrealizował w 2008 r. Korzystając ze wspomnień mieszkańców niemieckiego Gollnow oraz pierwszych osiedleńców Goleniowa, wykreowana została opowieść o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego miasta. Miejsce realizacji zadania nie jest przypadkowe.
Rampa Kultura była świadkiem tragicznych wydarzeń, które miały miejsce pod koniec II Wojny Światowej. W marcu 1945 r. w ostatnich tygodniach wojny, niemieccy mieszkańcy Gollnow musieli uciekać przed maszerującą w kierunku Berlina Armią Czerwoną. Mieli nadzieję, że ucieczka ta jest chwilowa i że za jakiś czas wszystko wróci do normy, a oni do swoich domów. Uniemożliwiła im to zmiana granic Polski, Niemiec i ZSRR, która miała miejsce w maju 1945 r. Związek Radziecki powiększył swoje terytorium o wschodnie ziemie byłej już II Rzeczpospolitej Polski, natomiast Niemcy utraciły na rzecz Polski swoje wschodnie terytoria. Niemiecki Gollnow stał się Goleniowem, a Hinterpommern Pomorzem Zachodnim. Do Goleniowa po wojnie zaczęli napływać mieszkańcy nie tylko z Polski wschodniej, ale również z centralnej. Zajęli oni poniemieckie domy, które zdołały przetrwać wojnę i przemarsz Armii Czerwonej. Zbudowali nowe miasto, a stary niemiecki Gollnow przestał istnieć. Rampa kolejowa, świadek historii, widziała tysiące ludzi; tych, którzy z dziećmi i jedną walizką uciekali dalej na Zachód, a także tych, którzy z niewiele większym bagażem przyjeżdżali by zostać tu na zawsze.
Zapytania ofertowe:
– Zapytanie kompleksowa usługa filmowa
– Zapytanie nocleg dla niemieckich uczestników
– Zapytanie prowadzenie warsztatów choreograficznych
– Zapytanie prowadzenie warsztatów ruchowych
– Zapytanie prowadzenie warsztatów scenograficznych i przygotowanie scenografii do spektaklu
– Zapytanie prowadzenie warsztatów teatralnych oraz reżyserowanie spektaklu
– Zapytanie prowadzenie warsztatów wokalnych
– Zapytanie tłumaczenie filmu dokumentalnego oraz scenariusza widowiska teatralnego
– Zapytanie wyżywienie dla uczestników projektu
– Zapytanie zbieranie materiałów do projektu
Stacja Świadek przygotowana przez:
– Daniel Jacewicz
– Dorota Porowska
– Marcin Kęszycki
– Thomas Avenhaus
– Evanthia Athanasiadi
– Edyta Rogowska
– Michał Żak
– Kinga Dalska
Z wyjątkową pomocą: Cristina Baldari, Ross Gardner, Sarah Magill, Olvier OzieR-LafoNtaine, I.P Kotlyarevsky, Kharkiv National University of Arts, Brama Lab
Uczestnicy z Niemiec:
– Lisa Pauline Wagner
– Konstatin Buchholz
– Lucia Wunsch
– Miriam Tiefenbrunner
– Vanessa Roder
– Neele Schmidt
– Grigorii Popov
– Franziska Jakobi
– Maciek Marzec
– Daniel Pastenaci
– Philine Pastenaci
– Juliane Tazsch
– Lea Svenja Dietrich
– Anna Trivella
– Christian Grundey
Uczestnicy z Polski:
– Patrycja Glądała
– Aleksandra Ślusarczyk
– Wojciech Rosiński
– Bartek Kwaśniewicz
– Konrad Bartoszewicz
– Weronika Więzowska
– Kamil Więzowski
– Aleksander Sielicki
– Aleksander Kwietniak
– Michał Szarkiewicz