Ładowanie...
Działalność/Spektakle

Stacja Świadek

Dwa narody, dwie traumy, jedno miasto.
Kto może nam mówić, gdzie i czym jest nasz dom? Kim jesteśmy i kim się stajemy w momencie, kiedy opuszczamy swojego dotychczasowe życie i wyruszamy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia? Czy nasz „nowy dom” okaże się dla nas dobry, czy będzie bezpieczny, czy będziemy umieli się w nim odnaleźć? Czy z szafy nie wyjdzie duch niemca i nie będzie chciał nas stąd przegonić? Kim byli ludzie, którzy tu mieszkali, którzy spali w tym łóżku, żyli w moim domu przede mną? Pytania, na które ciężko jest znaleźć odpowiedź, a które pomimo upływu lat wciąż są aktualne.

Społeczność Goleniowa przed II Wojną Światową tworzyli Niemcy. Niemieckie Gollnow było uroczym miasteczkiem położonym nad rozległą rzeką, dzisiejszą Iną. Po Wojnie, Gollnow stało się Goleniowem, do którego zaczęli napływać mieszkańcy byłych już ziem II Rzeczpospolitej Polski. Przyjeżdżali oni do zniszczonego miasta z nadzieją na lepsze jutro, bezpieczny dom.

Spektakl „Stacja Świadek” to próba odnalezienia łączników pomiędzy dwoma społecznościami, które w trudnych dla siebie okolicznościach musiały opuścić swoje domy i wyruszyć w nieznane, by znaleźć bezpieczne miejsce do życia. Autorzy poszukują mitu nowego miejsca, pytają o własną i wspólną tożsamość. Budują tradycję, która jest nowa, wciąż poszukiwana i wielokulturowa.

Stacja Świadek, to autorski spektakl Teatru Brama, oparty na wywiadach przeprowadzonych z byłymi i obecnymi mieszkańcami Goleniowa. Społeczność „Ziem odzyskanych” przed i po II Wojnie Światowej tworzyli Polacy i Niemcy, którzy ze względu na sytuację polityczną, zostali zmuszeni do migracji. Inspiracją do powstania spektaklu stały się autentyczne historie ludzi, którzy po II Wojnie Światowej musieli odnaleźć się w nowej, zupełnie odmiennej rzeczywistości.

Istotnym elementem spektaklu, jest muzyka grana na żywo przez Kapelę Teatru Brama. Utwory wykorzystane w spektaklu, to melodie grane przez założoną po wojnie Orkiestrę Bolechowską. Muzycy orkiestry po przyjeździe do Bolechowa (wieś koło Goleniowa) odnaleźli poniemieckie instrumenty muzyczne oraz nuty do niemieckich pieśni. Stało się to dla nich impulsem do założenia własnej orkiestry i do rozszerzenia repertuaru o melodie, które dla nich samych były istotne.

Recenzja spektaklu:
http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/dwa-narody-dwie-traumy.html

Obsada: Evanthi Athanasiadi, Jennifer Crissey, Aleksandra Ślusarczyk, Weronika Więzowska, Konrad Bartoszewicz, Patryk Bednarski, Bartłomiej Kwaśniewicz, Aleksander Kwietniak, Aleksander Sielicki, Wojciech Rosiński, Kamil Więzowski
Reżyseria: Daniel Jacewicz
Współdramaturgia: Dorota Porowska, Edyta Rogowska, Thomas Avenhaus, Marcin Kęszycki
Scenografia: Kinga Dalska
Video: Michał Żak, Michał Nogala
Muzyka: Kapela Teatru Brama
Światło: Wojciech Rosiński, Elias Saadeddine, Filip Stachura
Dźwięk: Jacek Gałkiewicz.
Premiera: 6.11.2021 r.