Szczecin Film Festival on the road – Goleniów
Seff on the road
Stowarzyszenie OFFicyna od 19 lat organizuje Szczecin Film Festival. To profesjonalny, cykliczny festiwal z kilkunastoletnią tradycją i wysoką renomą, z udziałem twórców filmowych i pasjonatów kina; promocją regionu jako otwartego i wspierającego wartościową sztukę filmową.
Jednym z ważnych elementów Festiwalu jest promocja i pokazy SeFF w Zachodniopomorskim.
Stowarzyszenie OFFicyna działa w sferze kultury i edukacji od ponad 25 lat. Stowarzyszenie jest organizatorem festiwali, projektów kulturalnych, warsztatów, debat, koncertów, wystaw już od ćwierćwiecza.
Realizuje koncepcję odejścia od klasycznej działalności artystycznej na rzecz nowatorskich metod kreatywności (projekty społeczno-artystyczne), przez medium filmu oraz działania aktywizujące w dziedzinie nowych mediów (wirtualna rzeczywistość, home video, fotografia cyfrowa, hologramy, nowe techniki rejestracji obrazu i dźwięku).
Tym razem zobaczymy zwycięskie filmy Szczecin Film Festival 24 (takie nasze małe SeFF on the Road).. To pokaz najlepszych zdaniem jury i publiczności filmów.
Filmy zwycięskie:
GORZKO reż Marcin Kluczykowski
Długość: 2024 | 30′ | POL
Trwa próba chóru. Wśród solistów Karol i Henryk. Jak większość śpiewających, mężczyźni prowadzą dość spokojne życie seniorów. Są dojrzałą parą z wieloletnim stażem, jednak poza ścianami ich mieszkania nikt o tym nie wie. Pewnego dnia otrzymują zaproszenie, które zachwieje ich skrupulatnie ukrywaną codziennością.
BRATHLESS reż Marta Socha
Długość: 2024 | 27′ | POL
Jana – dwudziestoczteroletnia Serbka z Belgradu, która cierpi na mukowiscydozę, zwraca się z prośbą do swojej przyjaciółki o udokumentowanie ostatnich chwil jej życia. Lekarze przewidują, że Jana nie dożyje dwudziestych piątych urodzin. Dziewczyna dowiaduje się coraz więcej na temat leku dostępnego w niektórych krajach Unii Europejskiej. Decyduje się zaryzykować i samodzielnie starać się o przyznanie jej praw do leczenia za granicą.
JESTEM reż Cezary Orłowski
Długość: 2024 | 20′ | POL
Mama Bartka, chłopaka z zespołem Downa, na co dzień mierzy się z myślą, co będzie, kiedy jej już zabraknie. W ponurej atmosferze prowadzonego przez nią domu pogrzebowego Bartek sumiennie przygotowuje ciała zmarłych do pochówku. Gdy pewnego dnia spotka dziewczynę, która niedawno przybyła do miasteczka, zapragnie udowodnić, że każdy z nas ma prawo do miłości.
Zapraszamy również na czytanie performatywne „Zapiski z umierania” Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej.
Z okazji przypadającej na 2025 rok 80. rocznicy rocznicy śmierci Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej przygotujemy performatywne czytanie Dzienników poetki, prowadzonych przez nią podczas wojny, na emigracji, dających szansę pokazania mniej znanej twarzy wybitnej autorki.
Czytanie zostanie zarejestrowane audiowizualnie i stanie się kanwą cyklu spotkań z biografem poetki Rafałem Podrazą, także w małych miejscowościach.
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska wzięta poetka i dramatopisarka Międzywojnia z wybuchem II wojny światowej musi opuścić Polskę. Przez Francję trafia z mężem do Anglii, gdzie tęskniąc za ojczyzną i rodziną pisze dziennik. Bez ozdobników, w sposób bardzo plastyczny i drastyczny, opisuje dzień po dniu swoją emigracyjną golgotę i przegraną walkę z rakiem.
Ponad dekadę temu Rafał Podraza, badacz losów rodziny Kossaków (Maria Pawlikowska-Jasnorzewska to córka malarza Wojciecha Kossaka i siostra pisarki Magdaleny Samozwaniec) zebrał niepublikowane dotąd pamiętniki poetki i wydał je pod „Wojnę szatan spłodził. Zapiski 1939-1945”.
Po latach wrócił do swoistego testamentu jednej z najważniejszych polskich poetek XX wieku i wraz z Radiem Szczecin i na nowo opracował pamiętnik, skupiając się na wątku choroby, cierpienia i niezwykłej mocy Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Całość została zatytułowana „Zapiski z umierania”.
Tę trudną opowieść czyta Anna Januszewska, jedna z najpopularniejszych, szczecińskich aktorek. Swoją wrażliwością i wyjątkowością Januszewska nadaje kolejny wymiar „Zapiskom z umierania”, Przeczyta je z muzyką na żywo Krzysztofa Baranowskiego. Całość zostanie nagrana i pokazana w postaci prezentacji wideo. Po pokazie rozmowa z biografem poetki, mająca na celu przypomnienie i przywrócenie artystki do świadomości Polaków.
Kiedy: 27 listopada 2024, (środa) godz. 19:00
Gdzie: Rampa Kultura, ul. Dworcowa 1a, Goleniów
Wstęp: Wolny